Obecně prospěšná společnost Dotek

ID datové schránky: 5y59v6u

Certifikované pracoviště
Bazální stimulace

naší patronkou je
PhDr. Karolína Friedlová

Spolupracujeme s:

Aktuálně

V Doteku v pohodlí

Pomozme společně získat peníze na novou elektrickou postel pro seniory v naší péči. Potřebujeme 5 000,- Kč a ČSOB nám přidá až 50 000,- Kč. Věříme, že se nám, díky Vám podaří peníze získat a zpříjemnit život seniorům i pečovatelkám.

Úpravy webových stránek

Dobrý den,

omlouváme se za dočasné výpadky částí našich webových stránek. Budeme se snažit dát vše co nejdříve do pořádku.

V případě potřeby se prosím obracejte na socialni.dotek@seznam.cz

Děkujeme za pochopení, Dotek o.p.s.

Gratulace paní Aleně Čížkové

V pátek 20. ledna 2017 navštívily Dotek o.p.s. strarostka města Vizovice, paní Bc. Silvie Dolanská a místostrarostka, paní Mgr. Alena Hanáková, aby mohly vyjádřit velkou gratulaci a díky naší pečovatelce, paní Aleně Čížkové, která uspěla v celostátní soutěži pořádané Asociací poskytovatelů sociálních služeb a získala titul Pečovatelka roku. Děkujeme za milou návštěvu. Vážíme si každé příležitosti, kdy je možné projevit díky těm, kteří si jej za své pracovní nasazení celým srdcem, opravdu náležitě zaslouží 🙂

ADIDAS – CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA 2017 – REGISTRACE

PF 2017

Přeje vám požehnané Vánoce a vše dobré v novém roce.

PF 2017 (2)

Dobročinný bazar na UTB

Ve dnech 7. 11. až 10. 11. 2016 se uskutečnil Dobročinný bazar. Ten každoročně pořádá Fakulta humanitních studií společně s Dobročinným obchůdkem a obecně prospěšnou společností Dotek ve Vizovicích.

V roce 2016 se bazar uskutečnil již pošesté! Z numerologického hlediska lze šestku nazvat jako „mateřské“ číslo. Šestka dává ostatním pocit jistoty a bezpečí. Šestka se dokáže obětovat pro ostatní a zároveň s ochotou podá ruku všem, kteří potřebují péči a ochranu… .

Právě pomoc těm, ke kterým nebyl osud příznivě nakloněn bylo i cílem našeho záměru, a to se díky Vám podařilo.

Chceme touto cestou poděkovat všem, kteří se jakýmkoliv způsobem do bazaru zapojili.

V tomto ročníku se díky Vám podařilo vybrat částku 15 068 Kč, která bude jistě smysluplně využitá ve prospěch klientů společnosti Dotek.

Děkujeme, že s námi pomáháte!

 

 

Pečovatelkou roku je naše Alenka!

A je rozhodnuto ….Ve vizovickém Doteku máme nejlepší pečovatelku roku 2016 v terénních službách.

Slavnostní ceremoniál u příležitosti předání Národní ceny Pečovatelka roku 2016 se uskutečnil v Praze na Novoměstské radnici. Naše kolegyně Alena Čížková se dostala mezi 5 nejlepších pečovatelek v republice, proto jsme s napětím očekávali výsledné rozhodnutí odborné poroty.

Patronkou celé „soutěže“ byla Hana Maciuchová, která svým milým projevem dokázala ocenit těžkou práci všech pečovatelů a úctu k tomuto povolání. Slavnostním ceremoniálem provázela Marie Retková, promluvila také spousta zajímavých hostů a v neposlední řadě hudební skupina Goja.

A jak to všechno dopadlo …..?

V kategorii Pečovatelka v terénních službách se na nejvyšší příčce umístila Alena Čížková z vizovického Doteku.

Je pro nás velkou ctí, že máme mezi sebou nejlepší pečovatelku roku 
2016, ale hlavně člověka, který šíří kolem sebe hezkou náladu a i v těžkých chvílích dokáže  povzbudit úsměvem i milým slovem.

a

Hlasujte pro Alenu Čížkovou jako pečovatelku roku

OLYMPUS DIGITAL CAMERANaše milá kolegyně, paní Alena Čížková, byla vybrána mezi finalistky v rámci Národní ceny sociálních služeb – Pečovatelky roku 2016.

Hlasujte pro ni a pomozte jí tak získat cenu veřejnosti.

 

1. Proč/jak jste si zvolila práci pracovníka v sociálních službách?

Cesta k mé profesi nebyla přímá, ale trochu klikatá. Spíš si mě ta práce našla. Problematika a zájem o lidi v důchodovém věku mě zajímala již od dětství. Jako malá holčička jsem vždycky se zatajeným dechem poslouchala svou babičku, dědečka, tetičky a strýčky, jak vykládali své zážitky z dětství, mládí. Byly to zážitky jak úsměvné, tak mnohdy smutné. Především byli velmi skromní a všeho si vážili. Oni samotní měli velkou úctu ke svým rodičům a prarodičům- staříčkom, jak dříve říkali.

Po základní škole jsem nastoupila na studium na střední průmyslovou školu kožařskou. Již druhý den po nástupu do školy jsem věděla, že jsem úplně někde jinde. Školu jsem se zaťatými zuby dokončila. Po maturitě jsem se hned vdala a po 9 letech mateřské dovolené jsem hledala práci. Přibližně půl roku jsem s velkým sebezapřením šila svršky botů, pracovní kalhoty, hračky a stany.

Asi se nade mnou smilovalo samo nebe, když jednoho dne mě zastavila vrchní sestra pečovatelské služby ve Vizovicích s nabídkou práce pečovatelky. Srdíčko mně poskočilo a zaplesalo radostí. Konečně práce, která je mně tolik blízká! Pomáhat starým lidem.  (Praxe ukázala, že pomáháme nejen lidem důchodového věku.)

Tato práce mě přece bude naplňovat a dávat smysl života. A taky se tak stalo. Cítím, že je to mé poslání.

2. Co Vás ve Vaší práci povzbuzuje, co Vám nejvíce pomáhá?

No přece mí samotní svěřenci! Oni jsou mým hnacím motorem. Sdílím s nimi jejich starosti i radosti. To, co přináší každodenní život. Se vším všudy. Jsou chvilky, kdy se smějeme a z toho se objeví slzy v očích. Každý z nich je osobností, s tím co mu život přinesl, co prožil. Mnozí jsou bezedné studnice vzpomínek.

A co mně pomáhá? To, když se na jejich rtech objeví úsměv a já cítím, že jsou rádi, že jsem přišla a těší se na mě.

 

3. Co je obsahem práce pracovníka v sociálních službách, co je pro ni charakteristické a jaké vlastnosti by měl mít člověk, který tuto práci vykonává?

Obsahem práce pracovníka v sociálních službách je pomáhat lidem, kteří nezvládají určité úkony. Jak v oblasti péče o vlastní osobu, osobní hygieně poskytnutí a pomoc při zajištění stravy, pomoc při zajištění chodu domácnosti a při zprostředkování kontaktu se společenským prostředím.

Charakteristická vlastnost pro tuto práci je především velká dávka empatie. Schopnost vcítit se do pocitů druhého, do jeho životní situace, kterou prožívají. Rozhodně by neměla chybět spolehlivost, takt, tolerance a úcta. Umění komunikovat.

Standardy popisují, co mají obsahovat dané úkony. Samotná úroveň úkonu ovšem záleží na jednotlivém pracovníkovi. Může nastat nestandardní situace a pracovník musí být schopen improvizovat. Musí se s tím prostě „poprat“ tak, aby byl opečovávaný spokojen.

4. Co byste hlavně chtěla předat kolegovi/kolegyni, který/á jako pracovník v sociálních službách s pečováním začíná?

Myslím si, že zaručený recept je jediný: „Láska k bližnímu.“ A od toho se odvíjí vše ostatní. Vše je individuální. Je to o přístupu k jednotlivci, v každém vidět osobnost.

Snažit se vnést alespoň trošku do doby, kdy prožívali své šťastné roky dětství, mládí, produktivní věk a zároveň pochopit nynější pocity. Kdy zdraví už tolik neslouží a ubývají síly. Jak těžké je pro ně smířit se s tím. My bychom měli být těmi, kteří jim budou v tomto nelehkém údělu pomáhat.

Další důležitou věcí je trpělivost a porozumění. Slova tak jednoduchá ale někdy těžce vykonatelná.

5. Co by měl podle Vás pracovník v sociálních službách dělat, aby docházelo k jeho osobnímu profesnímu rozvoji?

Tato profese je o lidech a s lidmi. Především je to zájem a zároveň přehled o tom, v čem můžeme zvýšit úroveň péče u daného jedince. Umět nabídnout, orientovat se a poradit co se týká stran hygienických potřeb, kompenzačních pomůcek i ryze praktických věcí v domácnosti, umění improvizace.

Samozřejmě sebevzdělávání, různé kurzy, které jsou nám nabídnuty. Nadchl mě Böhmův koncept, tam jsem se doslova a do písmene našla. Myslím si, že je to směr, kterým bychom se měli ubírat. Blízké, lidské, srozumitelné, osobní, citlivé k člověku. Vše bráno tzv. dle zdravého selského rozumu, žádná věda dalo by se říci tak jednoduché, prosté a povzbuzující pro opečovávaného.

Dobročinný bazar na UTB se blíží

Leták_1_srdíčko

Paní Alena Čížková nominována na pečovatelku roku

Naše milá kolegyně, paní Alena Čížková, byla vybrána mezi oceněné v rámci Národní ceny sociálních služeb – Pečovatelky roku 2016. Od 21. do 31. října bude probíhat na stránkách www.pecovatelkaroku.cz internetové hlasování, kde bude možné dát finalistům hlas, a podpořit je tak ve veřejném hlasování a zisku Ceny veřejnosti.

Nominační text připraOLYMPUS DIGITAL CAMERAvený kolektivem Dotek o.p.s. aneb Obyčejný den „obyčejné“ ženy pečovatelky.

Ráno se otevřou dveře, do kterých energicky vchází elegantní, upravená dáma paní Alena. Ano ta, které vzkazuje můj soused: „Pozdravujte tu krásnou paní, však Vy víte.“

Naše Alča jak jí oslovujeme my, se kterými spolupracuje, nezkazí žádnou srandu. Její suchý smysl pro humor nám pomáhá ve složitých chvílích. „Až já budu potřebovat opatrovat, tak si zamlouvám Alču“, volají hlasy spolupracovníků. Je jasné, že všechno bude v „cajku.“ Duše, tělo i prostředí. Vždyť i ty kytky zapomenou uvadat. A když se taková nějaká najde, tak ji dáme k Alči do „ozdravovny“. Už jsme si zvykli, že po pár týdnech Alenčiny péče o ni, je z ní bujná vegetace. Kdo umí, umí. Je to o tom, „vidět srdcem“, tak nějak to říkal Malý princ. Hlavně: „Zdravý selský rozum“.

Po předání nezbytných ranních informací přehodí přes rameno svoji pečovatelsko – pedikérskou kabelu, nastartuje naši zbrusu novou Fabii a vyráží do terénu. S úsměvem vchází do domácností svých klientů a už ode dveří zdraví. Poptá se, jak se vede, co přináší nový den.

Tu povzbudí, tam pohladí, onde potěší a jindy tiše doprovází. Její šestý smysl ví….. Není třeba mnoho mluvit……“Zdravý selský rozum“. V dešti, v horku, ve vánici, ve sněhu. Šlape, či vyjíždí na našich valašských kotárech i do špatně přístupných domů pasekářů. Miluje svůj kraj a raduje se z bílých vlněných chomáčků oveček, které jsou rozeseté na loukách u cest, kterými přijíždí za svými klienty. Naše Alenka, jak paní Čížkovou oslovují lidé, o které pečuje, svoji krásnou práci dělá přes 20 let.

Má ráda její rozmanitost, smysluplnost a lidskost.

Jednou z jejích rolí je být pedikérkou. Paní pedikérka s velkým P. S důvěrou ji svěřují své nohy do péče lidé ze širého okolí.

Nechce se starat jenom o tělo, ale především o duši člověka. Snaží se pečovat v souladu s životním příběhem klienta – životní příběh a dobové prostředí. „Hodí se nám tato reminiscence, je to vhodné pro naši péči? Neví si s tím někdo rady“? Dáme to k Alči do „retrokoutku“ ona si s tím už poradí. Připraví, naleští, vyžehlí, rozhodne, zakomponuje do praxe. Hlavně použije „Zdravý selský rozum.“ Po Alenčině zásahu se vše blyští, září, voní. Poctivost a důkladnost. Baťovské zásady, však je také absolventkou kožařské průmyslovky ve Zlíně. Mohla by se ucházet o titul „Mistrině světa v žehlení.“

Váží si kvalitních, starých věcí. Dýchá z nich život, dotýkaly se jich ruce předchozích generací.

Neúcta, plýtvání a arogance její citlivou duši rmoutí.

Pracovní den se chýlí k závěru a empatická pečovatelka a elegantní žena se zvolna proměňuje v milující maminku čtyř dětí ve věku 10 – 33 let a babičku dvou vnoučátek. „Naše mamča je tu pro nás se svojí otevřenou náručí.“

Den se snoubí s nocí a její myšlenky zalétají za kopec, kde žijí stárnoucí rodiče, kteří se mohou spolehnout na svoji Oporu, dceru Alenku……kruh je uzavřen. Laskavá péče o křehké stáří…..Role se přelévají jedna v druhou a někdy i „Zdravý selský rozum“ bývá krátký. Alena umí vztyčit hlavu a jít dál.

Děkujeme za příklad.

Pro to všechno nominujeme paní Alenu Čížkovou.

Kolektiv Dotek o.p.s.

Pojďme to zkusit společně. My umíme s láskou pečovat, vy nás můžete podpořit. DĚKUJEME

Mediální partner:

Partneři:

Jsme členy:

Sociální sítě: